Senior +

RELACJA Z OTWARCIA KLUBU SENIOR+ W CZAPLINKU

Dnia 12 stycznia 2018 r. o godz. 1100 przy ulicy Moniuszki 26 w Czaplinku nastąpiłodługooczekiwane uroczyste otwarcie KLUBU SENIOR+. Nowa placówka jest odpowiedzią naszej gminy na rosnące potrzeby osób starszych. Głównym celem było stworzenie seniorom miejsca i warunków do spotkań, w trakcie których będą mogli spędzać ciekawie czas, zaspokoić potrzeby psychofizyczne i edukacyjne. Kładziony będzie nacisk na zdrowy styl życia. Podejmowane będą również działania edukacyjne, mające na celu wzrost umiejętności w zakresie wartościowego spędzania czasu wolnego oraz mobilizowania seniorów do aktywności poza miejscem zamieszkania.

Otwarcie klubu Senior plus

„... Będziemy słuchać potrzeb i oczekiwań seniorów. Jesteśmy otwarci na współpracę z innymi instytucjami i organizacjami, by jak najlepiej realizować zamierzone i wyznaczone cele ...” - powiedziała kierownik Miejsko – Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Czaplinku p. Renata Podkowiak podczas uroczystego otwarcia Klubu, pełniąca rolę gospodarza placówki.

Na uroczystość otwarcia przybyli:

Burmistrz Czaplinka p. Adam Kośmider, Przewodniczący Rady Miejskiej w Czaplinku p. Wacław Mierzejewski, Zastępca Burmistrza Czaplinka p. Zbigniew Dudor, Radni Rady Miejskiej w Czaplinku: p. Agata Pawłowska – Patalan, p. Danuta Puśledzka, p. Małgorzata Głowa, p. Marcin Czerniawski, p. Zdzisław Łomaszewicz, p. Jacek Mikulski, p. Michał Olejniczak, Sekretarz Gminy Katarzyna Getka, przewodniczące Zarządów Osiedli Mieszkańców: p.  Ewa Sobczak, p. Sabina Pierwieniecka i p. Małgorzata Sedyk, Dyrektor PBS oddział w Czaplinku p. Irena Hudaniec, w imieniu Prezesa KTP w Czaplinku w uroczystości uczestniczył p. Robert Aleszko – Pełnomocnik Zarządu ds. Infrastruktury, Dyrektor MOW w Czaplinku p. Małgorzata Janda, Dyrektor CzOK p. Marcin Naruszewicz, liczni przedstawiciele środowisk emeryckich oraz  stowarzyszeń. Wśród zaproszonych gości był również Proboszcz Parafii w Czaplinku ks. Jacek Brakowski, który poświęcił pomieszczenia Klubu.

Kierownik MGOPS przywitała serdecznie wszystkich zebranych, a następnie przybliżyła cele i zadania Klubu „Senior+”.  Opowiedziała historię powstania Klubu od pomysłu do realizacji - zgodnie z decyzją Burmistrza Czaplinka oraz Radnych, pracownicy Referatu Funduszy Pomocowych i Kontroli złożyli stosowny wniosek o utworzenie i wyposażenie klubu. Pan Marek Młynarczyk i kierowany przez niego Referat Inwestycji i Budownictwa odpowiadał za proces remontu i dostosowania pomieszczeń do potrzeb seniorów. Koordynatorem zadania została p. Katarzyna Getka, która zajmowała się również wyposażeniem lokalu.

Zadanie zostało zrealizowane w ramach Programu Wieloletniego „Senior+” na lata 2015-2020 Edycja 2017.

Utworzenie i wyposażenie Klubu „Senior +” Moduł I. Całkowity koszt zadania wyniósł 250.000 zł. Gmina na jego realizację otrzymała dotację przyznaną z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w wysokości 150.000,00 zł, przy wkładzie własnym 100.000 zł.Od 1 stycznia 2018 r. obiekt i prowadzenie zadania przekazano Miejsko – Gminnemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej w Czaplinku.

Następnie zabrał głos Burmistrz Czaplinka p. Adam Kośmider dziękując wszystkim osobom, które przyczyniły się do realizacji tego zadania. Życzył seniorom miłych i owocnych chwil w Klubie.

W tym momencie nadszedł czas na życzenia, kwiaty, podarunki od przedsiębiorców i stowarzyszeń oraz deklaracje dalszej pomocy i współpracy.

Głos zabrała także p. Ewa Tamulewicz, instruktor kulturalno – oświatowy Klubu, która zapraszała  seniorów na różnego rodzaju zajęcia i spotkania, zapewniając domową, rodzinną atmosferę i wiele pozytywnych wrażeń.

Do 12 stycznia swój akces uczestniczenia w działaniach Klubu zgłosiło już 25 osób. Szczególnie cieszy fakt, że połowa z nich to samotni seniorzy, którzy do tej pory nie brali udziału w życiu społecznym. Mamy nadzieję, że właśnie tych seniorów będzie coraz więcej w naszym klubie. Jeszcze wielu chętnych zgłosiło się podczas uroczystości otwarcia.

Miłą niespodziankę sprawiły nowe członkinie p. Helena Sempioło i p. Wanda Tomaszewska, prezentując własne teksty – kuplety powstałe na tę okoliczność.

Na zakończenie zaproszono wszystkich na słodki poczęstunek, a Burmistrz Czaplinka p. Adam Kośmider i przewodnicząca Społecznej Rady Seniorów p. Krystyna Wójtowicz podzielili tort, który ufundował Burmistrz. Oficjalne uroczystości dobiegły końca.  Nadszedł czas na zwiedzanie pomieszczeń i rozmowy towarzyskie.

W imieniu czaplineckich seniorów jeszcze raz dziękujemy wszystkim tym, którzy pomogli i przyczynili się do powstania tej placówki.

 

Klub będzie działał od poniedziałku do piątku

w godzinach od 1000 do 1700.

Telefon kontaktowy: 789 372 383

 

Wszystkich chętnych gorąco zapraszamy !

 

W Klubie mieści się także Zarząd Koła Związku Kombatantów, który czynny jest w każdy czwartek w godz.: 1000 - 1400.

 

Ewa Tamulewicz                                     

instruktor kulturalno-oświatowy w Klubie Senior+      

W A R S Z T A T Y   T A Ń C A   W S P Ó Ł C Z E S N E G O

Warsztaty tańca

Prywatka u Babci i Dziadka w Klubie „Senior+”

 

Prywatka jak za dawnych lat, przy gramofonie i starych, winylowych płytach to była pierwsza impreza zorganizowana dla członków Klubu „Senior+” w Czaplinku. Prywatka odbyła się 18 stycznia br. z okazji „Dnia Babci i Dziadka”. Można było przynieść ze sobą własne płyty, lub też posłuchać tych, które przynieśli inni. Przy muzyce z lat młodzieńczych naszych obecnych seniorów, troszkę trzeszczącej, ale jakże urokliwej, wspominano swoje własne prywatki – organizowane w prywatnych mieszkaniach, przy kolorowych, migających żarówkach, własnoręcznie montowanych, taniec i rozmowy, miłosne spotkania i tak dalej, i tak dalej…. Styczniowa prywatka w Klubie taki właśnie miała charakter i atmosferę. Prawie dwudziestoosobowa grupa „młodzieży” seniorskiej po raz pierwszy mogła spędzić takie popołudnie w nowej placówce i w większym gronie, poznać się i zaprzyjaźnić, powspominać i potańczyć.

Podczas prywatki przeprowadzono kilka konkursów z nagrodami: konkurs dla par tanecznych – babci i dziadka, którego zwycięzcą wg specjalnie powołanego jury została pani Alicja i Adolf, a dwa drugie miejsca zajęły pary: pani Wiesława i pan Adam oraz pani Halina i pan Heniek. Magnetyczne Rzutki to popularny dart z lotkami i w tym konkursie mistrzem okazał się pan Zdzisław (35 pkt.), II miejsce zdobyła pani Fela (32 pkt.), III miejsce Pani Ula (31 pkt.). Wszystkie konkurencje potraktowano jak dobrą zabawę, lecz w rzutkach można było zauważyć dość mocną sportową rywalizację.

Cała impreza okazała się bardzo udaną i mamy nadzieję, że spotkanie w podobnym charakterze jeszcze nie raz zorganizujemy.

Szczególne podziękowania należy złożyć wolontariuszkom Klubu: pani Grażynce za upieczenie przepysznego jabłecznika (wszyscy oczekują przepisu) i pani Uli za pomoc w organizacji spotkania. Ponadto, w imieniu seniorów serdecznie dziękujemy panu Mirosławowi Lisowcowi za uruchomienie zabytkowego gramofonu „Bambino - 3”- pierwszego gramofonu lampowego, produkowanego w Polsce od 1970r. Gramofon pozostanie w Klubie do dyspozycji seniorów.

Czaplinecka firma „P.P.H. BENEKO Bernard Bubacz” przekazała także kilka kuchennych akcesoriów oraz wiele różnorodnych przypraw do potraw, które zostaną wykorzystane podczas warsztatów kulinarnych, organizowanych w ramach działalności Klubu „Senior+” w Czaplinku.

Serdecznie dziękujemy darczyńcom i zapraszamy wszystkich czaplineckich seniorów 60+ i 65+ do udziału w zajęciach, członkostwo jest bezpłatne, wystarczy zainwestować trochę swojego własnego czasu, by spędzać go ciekawiej, wśród przyjaznych osób i mniej licznym gronie.

Klub czynny od poniedziałku do piątku w godz.: 1000 - 1700.

Prywatka u Bbci i Dziadka

 Zapraszamy na spotkanie z wielokrotnym Mistrzem Europy w wędkarstwie morskim - nie tylko członków Klubu, ale także wszystkich innych, którzy byliby zainteresowani m.in. opowieściami z wypraw wędkarskich po Skandynawii. Wstęp wolny!
21 lutego br. o godz. 16:30 w Klubie Senior+, ul. Moniuszki 26.

Wędkarstwo morskie

 Zapraszamy "senioritki" do Klubu w Walentynki 14 lutego od godz. 10:30 - pokaz oraz porady nt. makijażu dla seniorki.

Pokaz makijażu

Fotorelacja

 

Natomiast 13 lutego (wtorek), od godz. 10:30 zapraszamy do wspólnej zabawy w "Randkę w ciemno" - jedna wspólna nagroda dla wszystkich uczestników "Randki", sponsorem nagrody jest Jan Trocki Cafe Bar w Czaplinku, następnie film fabularny o miłości, a o godz. 14:00 rozgrywki brydżowe.

Randka w ciemno

 Udała nam się wtorkowa "Randka w ciemno" z „przymrużeniem oka”- 4 panie i 4 panów przysporzyło wiele uśmiechów na twarzach licznej publiczności, a przy tym ich humor, dowcip i przede wszystkim wielki dystans do siebie udzielił się wszystkim. Całe działanie miało na celu lepsze poznanie się członków klubu oraz dobrą zabawę. Cel został osiągnięty. Dodatkowo wspólny wspaniały obiad sponsorowany przez pana Jana Trockiego - właściciela „Cafe Bar” w Czaplinku uświetnił imprezę. Podczas posiłku kontynuowano rozmowy o życiu i wspominano swoje pierwsze, młodzieńcze randki. Zwycięskie pary otrzymały drobne walentynkowe upominki.

W tym samym dniu przecudowny prezent walentynkowy otrzymali klubowicze od Burmistrza Czaplinka Adama Kośmidra i Przewodniczącego Gminnej Komisji PiRPA w Czaplinku: masażer elektryczny, wspomagający zdrowie fizyczne seniorów, oczywiście od razu został wypróbowany - coś fantastycznego! Pełny relaks. Serdecznie dziękujemy!

14 lutego (środa) nasze seniorki otrzymały kolejny prezent walentynkowy: od godz.10:30 wizażystka pani Magda Smyk udzielała porad kosmetycznych, a także wykonywała makijaż dzienny oraz wieczorowy wszystkim paniom licznie przybyłym na warsztaty. Warsztaty prowadzone były w ramach wolontariatu. W imieniu seniorek serdecznie dziękuję pani Magdzie za cierpliwość, fachowe porady i wykonanie tak wielu makijaży, nasze panie były bardzo szczęśliwe, a niektóre z nich po raz pierwszy były umalowane.

Podczas walentynkowego spotkania, oczekując w kolejce do makijażu, niektóre  panie wykorzystały ten czas bardzo czynnie, wykonując ćwiczenia rozciągające i przeprowadzając zawody w magnetyczne darty w salce do ćwiczeń.

Wszystkim członkom klubu składamy życzenia z okazji Walentynek: wiele radości i miłości.